Amasya

Türkiye’deki en sevdiğim şehirlerin arasında Amasya geliyor. Pek çok kişi inanmasa da Amasya gerçekten büyülü bir yer. Sadece tanıtımının iyi yapılmadığını düşünüyorum, böyle bir yeri çok daha fazla tanıtabiliriz. Şehzadeler Şehri denmesinin sebebi buraya Osmanlı zamanında Şehzadelerin eğitim için sancakbeyi olarak atanmasından geliyor. Müthiş bilgi değil mi? Asdfghjsajdj. Bence burası minik bir Venedik gibi. Tarihi konaklar ortadan geçen gölün yanında çok asil duruyor. Gölde özellikle akşamları sandal turları düzenleniyor. Ben Eylül’ün başlarında muhteşem bir havada gitmiştim, Amasya epey kalabalıktı. Caddelerinde yürürken birçok insan olduğunu söyleyebilirim.

Amasya’ya ilk girişimizi Ferhat ile Şirin Müzesi ile başlattık. Burada Ferhat’ın aşkından deldiği dağı ziyaret etmek mümkün. Ferhat ile Şirin’in sembolik heykelleri ve fotoğraf çekmek için güzel alanlar da bulunuyor. Ayrıca Amasya’nın meşhur elmasından hazırlanmış gerçekten orijinal bir elma suyu bence bu müzenin en güzel olayı.

Saçma bir kombin yapmışım ama gezerken genelde bana en iyi eşofman veya şort geliyor. Rahat bir ayakkabı da önemli, ben çok şık olup şıkır şıkır dolanırken gittiğim yeri sallarım diyorsan benim gibi yapma. Ferhat ile Şirin müzesinden çıkıyoruz ve Amasya’nın en turistik bölgesi olan konakların olduğu bölgeye doğru ilerliyoruz.

Vee geldik, şehir silüetiyle ilk göz göze gelişim çok güzel oldu. Akşam 6 sularıydı ve gerçekten büyülenmiştim. Bir de Safranbolu’yu çok seviyorum onunla ilgili de mutlaka yazacağım. Sanırım eski tarihi konakların olduğu yerler hoşuma gidiyor. Bu yönümle biraz Japonlara benziyorum.

Fotoğraf çekinmek için daha iyi bir yer bulabilirdim kesinlikle. Ama bu işlerde başarısız olduğumu söylemem lazım. 😦 Çok da önemsemiyorum diyebilirim. Amasya’ya geri dönecek olursak bu cadde yürümek için 20-30 dakika sürüyor. Ancak keyfini çıkararak salına salına yürümenizi öneririm 2 saate git gel yaparsınız. Sonra keyifli bir akşam yemeği olabilir, veya gittiğiniz saat sabah saatleriyse öğle yemeği olabilir. Sabah gitmiş olsanız da mutlaka akşam görüntüsünü, konakların ışıklı halini görmek için beklemelisiniz.

Nasıl Gittim?

Ben ailemle katıldığım bir Karadeniz turunda buraya gitmiştim. Amasya geniş kapsamlı yapılan Karadeniz turlarında iyi bir durak. O yüzden burada elli altmış kişilik gruplar halinde gezen insanları görebilirsiniz. Tabii Kasım 2020’den yazıyorum, şu günlerde bana o yaptığımız şeyler bir rüya gibi geliyor. Arkadaşlarımızla bile buluşmaya çekindiğimiz, virüsün kol gezdiği şu günlerden bir an önce kurtulmayı umut ediyorum.

Amasya’da kaç gün geçirmek yeterli olur?

Şahsi görüşüm Amasya’da 1 gece 2 gün geçirmek yeterli olur. Ben öyle yaptım tamamen Amasya’da gezilebilecek yerlerin %90’ını gördüğümü söyleyebilirim. Daha kapsamlı bir tur için 2 gece 3 gün olarak tercih edebilirsiniz.

Burada meşhur bir heykel var. Selfie çeken şehzade heykeli. Onunla fotoğraf çekinmek yaklaşık 5-6 dakikanızı alabilir çünkü şehzademize rağbet epey yüksek. Onunla selfie yapmadan dönmeyin derim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: